Yatak odası dekorasyonu insan hayatını etkiler mi?

Yatak odası dekorasyonu
Bu yazımızda; Yatak odası dekorasyonu insan hayatını etkiler mi? Sorusuna cevap arıyoruz...

Yatak odası dekorasyonu insan hayatını etkiler mi?

İnsanoğlu; hayatının üçte birini uyuyarak geçirmektedir. Peki, uyku süreci sadece dinlenme eylemini mi kapsamaktadır? Tüm gün boyunca aktif çalışan vücut, uykuda da çalışmaya devam etmektedir. Gün içinde aktif çalışmanın ritmini arttıran heyecan, stres gibi negatif duygusal değişimler; sağlıklı bir beden ve ruh sağlığı için; huzur, mutluluk, neşe gibi pozitif duygularla dengede tutulmalıdır. Söz konusu dengeyi sağlamak için yatak odası dekorasyonu, tıpkı rahatlatıcı bir yoga seansı kadar etkili olabilir mi? İşte huzurlu bir yatak odası için uygulayabileceğiniz dekorasyon önerileri.

Eşya yoğunluğu

Yatak odası dekorasyonunda kullanılacak eşya yoğunluğu, hareket alanınızı kısıtlayacağı ve göz yoracağı için mutlaka azaltılmalıdır. Yatak odası bir depo mantığıyla değil, uyku amacına uygun düzenlenmelidir. Ayrıca odada gereğinden az eşya bulunması da güven hissini azaltacağından, yatak odasında yeterli eşya bulunmalıdır.

Işıklandırma

Uyku esnasında odada bulunan ışık düzeyi de uyku kalitesini etkileyen bir unsurdur. Işığın ters ve sert açıdan yansıması derin uykuya dalma süresini etkiler. Sesli komut sistemi, kumanda ve hatta telefon uygulamalarını kullanarak; akıllı aydınlatma sistemleri ile istenilen ışık düzeyi ve ışık rengi ayarlanabilmektedir.
Uygun aydınlatma sistemine sahip olsanız da; sabah yatak odanıza vaktinden önce giren güneş ışığını engellemek için kalın blockout perdelerden veya zebra modelli stor perdelerden yararlanabilirsiniz.

Duvar renkleri ve mobilya seçimi

Zevkinize göre seçeceğiniz açık ya da koyu renk bir mobilya ile uyumlu kullanacağınız duvar renklerini mutlaka dingin ve birbirini kombinleyen renklerden seçmelisiniz. Karmaşık desenlerden uzak durmalı, aksesuar seçimlerinizde az ve öz olmalısınız. Nevresim ve yatak örtünüzü doğal ve pamuklu kumaşlardan yine yatak odası renklerine uygun olarak seçmeniz, dekorasyonda bütünlüğü sağlayarak, uyku kalitenizi olumlu yönde etkileyecektir.

Başucu eşyaları

Yatağınızın yanında yer alan komodinin üstü kalabalık olmamalıdır. Kırılabilecek ve tehlike yaratabilecek ağır ve cam objeler kullanılmamalıdır. Elektronik aletler yatak odasından uzakta tutulmalıdır. Telefon, televizyon, bilgisayar, tablet gibi dijital aletler yaydığı dalgalar ve ışıklarla uyku kalitesini düşürmekte ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Yorumlar